تبلیغات
شگفتی های جهان - شگفتی های جهان و اسرار کائنات
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

شگفتی های جهان و اسرار کائنات

بادبان های نوری برای سفر به ستاره ها

باد که بر هر چه بوزد میتواند حرکتش دهد، نور نیز بر هر چه بتابد حرکتش میدهد. این نیرو ناشی از فشار فوتون های نور است که بر هر جسمی که ان را جذب یا بازتاب کند وارد میشود. اما این فشار انقدر ناچیز است که به سختی اجسام را به حدی حرکت میدهد که برای چشم ما قابل تشخیص باشد. اما اگر میزان نور کافی و تابشش دائم و بادبان های نوری به حد کافی بزرگ باشد و زمان کافی در اختیار داشته باشیم، فضاپیمایی که به بادبان نوری مجهز باشد میتواند به سرعتی چنان بالا برسد که سفرهای میان ستاره ای را ممکن میسازد. افزون بر این، با استفاده از بادبان نوری، فضاپیما میتواند بایستد، چند صباحی را دور ستاره پرسه بزند و دوباره به زمین بازگردد و همۀ اینها در مدت زمان عمر ساکنان فضا پیما رخ میدهد.

در اصل، لیزرهای قدرتمند میتوانند به دور ستاره عطارد در مداری بگردند و با استفاده از نور نور فراوان خورشید – به دلیل نزدیکی شان به خورشید – نوز لیزر متصلی را با نیروی اتصالی در حد و اندازه های تِراوات تولید کنند. این پرتوها، سپس جمع میشوند و به شکل یک پرتو واحد به سوی یک عدسی قطعه قطعه در میان مدارهای زحل و اورانوس فرستاده میشود. قطر این عدسی چند صد کیلومتر خواهد بود و از حلقه هایی به ضخامت یک میکرون پر از فیلم پلاستیکی و یک درمیان حلقه های مشابه اما خالی، تشکیل میشود. از انجایی که طول موج این عدسی با طول موج پرتو لیزر یکی است. میتواند پرتو لیزر را تا فاصله ای بیش از 40 سال نوری بفرستد، بدون اینکه نور پراکنده و ضعیف شود.

بادبان نوری از یک فیلم الومینیومی دایره ای تقریباً خمیده با قطر عدسی تشکیل شده که بر روی یک ساختار پشتیبان که از مرکز به بار اصلی متصل است، کشیده میشود. این سیستم بسته به قدرت لیزر، قطر عدسی و جرم کلی بار به اضافه فضاپیمای بادبانی، میتواند ظرف مدت چند سال به سرعتی در حدود نصف سرعت نور برسد و فاصله تا نزدیک ترین همسایۀ ستاره ای مان، الفا قنطورس – یعنی 4 سال نوری – را در عرض 10 تا 15 سال طی کند.

در فاصله نیم سال نوری تا ستاره هدف، زمان ان است که سرعت فضاپیما کم شود. برای این کار، حدود 1.3 از بخش مرکزی بادبان که بادبان قرار ملاقات نام دارد، جدا میشود و به سوی عقب کشیده میشود و 180 درجه میچرخد تا رو به بادبان نوری قرار بگیرد که حالا شبیه حلقه شده است. حالا پرتو نور لیزری که از عدسی میرسد از بادبان حلقه ای به بادبان قرار ملاقات بازتاب میشود و موجب کاهش سرعت و سپس توقف سیستم در نزدیکی ستاره هدف میشود.

پس از گذشت چند سال که ساکنان فضاپیما، داده های لازم را جمع اوری و بررسی کردند، زمانی که وقت بازگشت به خانه فرا برسد، دوباره 1.3 بخش مرکزی بادبان قرار ملاقات جدا میشود و به سوی جلو کشیده میشود تا نور لیزر بازتابیده شده از بخش حلقه مانند باقی مانده از بادبان قرار ملاقات را جمع اوری کند و به فضاپیما به سوی منظومه شمسی شتاب دهد. وقتی فضاپیما حدود 20 سال بعد به منظومه شمسی برسد، به کمک اخرین پرتو لیزر متوقف میشود. به این ترتیب، ساکنان فضا پیما 50 سال را دور از خانه پسری کرده اند، اما از عمرشان 45 سال گذشته است، چرا که بیشتر مسیر را با سرعت 50 درصد سرعت نور طی کرده اند و بنابر نظریه نسبیت انیشتین، زمان برایشان کُند گذشته است. با اینکه شرح اجزای ابتدایی چنین فضاپیمایی که در بالا انجام شد، بسیار شبیه داستان های علمی – تخیلی است، اما حقیقت این است که هیچ فیزیک جدیدی در ان استفاده نشده است. انچه برای ساخت انها نیاز است، فقط بر اوردی به حدی کافی بزرگ از قابلیت های فناوری امروزمان و البته پول، و همیشه پول است.

به گفته دکتر رابرت فوروارد، دانشمند سیستم های پیشرفته پیشران در ازمایشگاه جی-پی-ال:

امکان دارد که تا 20 الی 50 سال اینده، انقلاب صنعتی جدیدی رخ دهد که پس از ان روبوت ها همه کارها را به دست بگیرند و فقط هزینه های عمده مانند انرژی و مواد مصرفی باقی میمانند. مخصوصاً برای ساخت چنین ساختارهای ساده ای همچون جمع کننده های ذرات خورشیدی و عدسی های حلقوی قطعه قطعه، روبوت ها قطعاً مناسب ترند.

کرمچاله و ماشین های زمان

مثل سیاهچاله، کرمچاله نیز یک اکتشاف ریاضی است که در واقع تکینه گی پیش بینی شده از حل معادلات انیشتین است. اما، بر خلاف ساهچاله که وجودش به کمک داده های نجومی حاصل از رصدهای تلسکوپ هابل از هستۀ کهکشان های عظیم اشکار شده است، هیچ شواهدی از وجود کرمچاله ها هنوز بدست نیامده است. بنابر این کرمچاله هنوز جرمی در نظریه هاست که به گفته دکتر کیپ اس تورن؛ فیزیکدان نظریه پرداز که صاحب نظر در مسئله سیاهچاله ها و کرمچاله هاست و کتاب مشهور "سیاهچاله و انحراف زمان" را نوست است: ((… در لحظاتی از زمان خلق میشوند، در مدت کوتاهی باز و سپس فشرده و ناپدید میشوند و کل طول عمرشان از خلقت تا فشردگی انقدر کوتاه است که هیچ انسانی، تابش یا سیگنالی از هیچ نوعی هرگز نمیتواند درون ان، از یک دهان تا دهان دیگرش سفر کند. هر چیزی که این سفر را امتحان کند، در لحظه فشرده شدن گیر میافتد و نابود میشود))

یک کرمچاله دو ورودی به نام دهان دارد که هر کدام محصول تکینه گی اند و در نقاط متفاوتی از فضای خمیده ظاهر میشوند. وقتی هر کدامشان در ابر فضا – فضای خارج از مرزهای شناخته شدۀ کائنات – پیش میروند و یکدیگر را میابند و منهدم میکنند و طی فرایندی به کمک تونلی در ابر فضا به هم متصل میشوند. براساس انحنای فضا، طول این تونل باید فقط یک کیلومتر باشد و وقتی ما در بخشی از فضا وارد یک دهان شویم و از دهان دیگر خارج شده و خود را در نقطه دیگری از کائنات میابیم. چون بر اساس نظریه نسبیت انیشتین، فضا – زمان انحنا دارد، مسیر عادی میان هر دو نقطه ای از فضا در کائنات که دو دهان کرمچاله انجا باز شده است، ممکن است چندین و چندین سال نوری باشد. بنابراین، از نظر نظری،اگر بتوانیم کرمچاله ای را در ابر فضا باز کنیم و ان را به مدت زمان مشخصی باز نگه داریم، میتوانیم بدون گذر زمان به ستاره های داخل کهکشان و فراتر از ان سفر کنیم.

برای به تصویر کشیدن این چشم بندی، تصور کنید که کائنات ما به شکلی دوبعدی است که در فاصله ای به طول 9 سال نوری- از اینجا تا ستاره شباهنگ – حدود 180 درجه خمیده شده است. واضح است که ما نمیتوانیم خمیدگی فضا را درک کنیم، همانطور که وقتی روی زمین راه میرویم، کرویتش را حس نمیکنیم.

برای اینکه در فضای متعارف کائنات به سوی ستاره شباهنگ سفر کنیم، با هر وسیله ای و با نصف سرعت نور، 18 سال طول میکشد. اما، اگر میتوانستیم در ابر فضا یک کرمچاله باز کنیم که یک دهانش نزدیک زمین و دهان دیگرش نزدیک شباهنگ باشد، میتوانستیم مسافت سفر طولانی مان را به مسیر یک کیلومتر درون کرمچاله کاهش دهیم و در عرض چند ثانیه به انجا برسیم.

بنابراین، اگر کرمچاله ها وجود داشته باشند و اگر بتوانیم کرمچاله ای را در ابر فضا باز کنیم و اگر بتوانیم راهی پیدا کنیم که ان را به مدت زمان مشخصی باز نگه داریم، میتوانیم بدون گذر زمان به ستاره های داخل کهکشان و فراتر از ان سفر کنیم – پس همینطور که میبینیم، مسافرت در فضا توسط یک کرمچاله فرضیه بسیار "اگری" است. وانگهی، این نوع مسافرت یعنی که ما حتی پیش از پرتو نور به مقصد میرسیم. بنابراین، وقتی به انجا برسیم، نوری را میبینیم که متعلق به 9 سال پیش زمین است. پس یک کرمچاله میتواند ماشین زمان یا معبری به سوی گذشته نیز باشد.

اسرار هیچ چیز

ایا تا به حال به صورت جدی درباره اینکه "هیچ چیز" دقیقا چیست فکر کرده اید؟ وقتی درباره "هیچ چیز" فکر میکنید، در ذهن و تصورتان چه میبینید؟ اگر "هرچیزی" به ذهن شما برسد، دیگر "هیچ چیز" نیست، چون باید چیزی باشد که ذهن شما را اشغال کند و مغزتان ان را به تصویر بکشد. به بیان دیگر، فقط حرف زدن و فکر کردن درباره "هیچ چیز" سبب خلق شدن چیزی میشود که با "هیچ چیز" مغایر است. ماهیت "هیچ چیز" اثار عمیق و ژرفی بر علوم فیزیک و اخرت شناسی دارد و بسیار با ماهیت زنجیره فضا – زمان و ساختار کائنات نزدیکی دارد.

اگر بگوییم که "هیچ چیز"، خلأ بدون ویژگی است که ان را فضای خالی مینامیم، پس چطور فضای خالی یا "هیچ چیز" ناگهان به فضا که چیزی همچون یک ستاره در ان وجود دارد، تبدیل میشود؟ تنها راه حل این معما نیازمند این است که فاصله و زمان زنجیره هایی قابل تقسیم متوالی باشند، یعنی بتوانیم هر واحدی از فاصله و زمان مثلاً یک سانتی متر و یک ثانیه را بگیریم و به طور متوالی انها را نصف کنیم تا به "هیچ چیز" برسیم.

اگر کمی عمقی تر در این الزامات کندوکاو کنید، درمیابید که چقدر غیرطبیعی و نابهنجار است. ممکن است در نگاه اول به نظر برسد که فرایند تقسیم کردن تا بینهایت برای یک چیز، پس از تعداد نامحدودی تقسیمات، به "هیچ چیز" ختم میشود؛ که به خودی خود تصویری مبهوت کننده است.

اما، با بررسی دقیق تر در میابیم که فرایند تقسیم کردن، چه بی کران و چه کران دار، هرگز به نقطه "هیچ" نمیرسد. چون ما کار را با "چیزی" شروع کردیم و نصف هر "چیزی" همیشه "چیزی" است و هرگز هیچ چیز نیست؛ حتی پس از بی نهایت بار تقسیم کردن. نتیجه واضح این است که فضا و زمان تا بی نهایت قابل تقسیم نیستند، یعنی انها کوانتیزه شده اند. این یعنی که باید مقداری زمان برای فاصله وجود داشته باشد و همه زمانها و فاصله ها در کائنات ضرایبی از این دو مقدارند.

حالا پرسش اصلی این است، این دو مقدار چقدر هستند؟

چرا و چطوری ماهواره ها در مدار می مانند

فرض کنید که در تراس طبقه اول یک برج ایستاده اید که با سطح خیابان 4.9 متر فاصله دارید. اگر شما سکه ای در دست داشته باشید و ان را به ارامی رها کنید، سکه تحت تأثیر گرانش زمین سقوط میکند و شتابی معادل 9.8 متر در ثانیه بر ان وارد میکند. به این حرکت، سقوط ازاد میگویند و زمان لازم برای سکه تا مسیر عمودی را طی کند و درست زیر تراس با زمین برخورد کند یک ثانیه است.

حالا یک سکه دیگر بردارید و به جای رها کردن در مسیر عمودی، ان را با سرعت افقی معادل یک متر در ثانیه پرتاب کنید. این سکه هم درست یک ثانیه بعد با زمین برخورد میکند، اما مسیری منحنی را طی کرده و در جایی یک متر جلوتر از محل سکه اول به زمین میخورد. این به این دلیل است که هنوز گرانش سکه را با همان شتاب قبلی به سمت پایین میکشد و سکه پس از یک ثانیه با زمین برخورد کند. اما در این زمان سکه مجبور است یک متر را هم در مسیر افقی طی کند، چون سرعت اولیه افقی معادل یک متر در ثانیه داشته است.

حالا به طبقه چهارم میرویم که فاصله ان تا زمین خیابان 4.9 × 4 متر است و دوباره به سادگی سکه را رها میکنیم. براساس معادله اول زمان لازم برای سکه تا رسیدن به زمین، 2 ثانیه است. و اگر سکه ای را با سرعت افقی 2 متر بر ثانیه پرتاب کنیم، براساس معادله دوم، فاصله افقی که در مدت 2 ثانیه طی میکند معادل 4 متر خواهد بود و باز هم مسیری منحنی را طی میکند. بنابراین روشن است که هر چه ما در طبقات عمودی بالاتر رویم و سکه را در مسیر افقی و با سرعت اولیه بیشتر و بیشتری پرتاب کنیم، انحنای مسیری که سکه طی میکند و همچنین زمان و فاصله افقی بیشتر و بیشتر میشود.

حال اگر به طبقه ای برویم که فاصله عمودی تراسش تا زمین 160 کیلومتر باشد و سکه را دست کم با سرعت افقی 78 کیلومتر بر ثانیه پرتاب کنیم، انحنای مسیر سکه برابر با انحنای سطح زمین میشود و بنابراین هر چه سکه سقوط میکند، انحنای سطح زمین هم به همان اندازه سقوط میکند. پس سکه هرگز به سطح زمین نمیرسد و همیشه در حالت یکسان سقوط ازاد باقی میماند و در مسیری بیضوی به دور زمین میگردد. اگر سرعت اولیه محاسبه و عمل گردد، مسیر حرکت سکه دایره میشود که در واقع بیضی ای است که اندازه محور بزرگ و کوچکش با هم برابر است.

این چنین است که ماهواره هایی که به ارتفاع 160 کیلومتر از سطح زمین یا بالاتر فرستاده میشوند و سرعت افقی شان 78 کیلومتر در ثانیه یا بیشتر است در مدار ماندگار میشوند. کمی عجیب به نظر میرسد که ماهواره ای بدون این که چیزی ان را هُل دهد همیشه به حرکت خود ادامه دهد، اما در واقع گرانش منبع نیروی ان حرکت است.

یک روش دیگر برخورد با این قضیه این است که بدانیم در مدار، گرانش ماهواره را به سوی مرکز زمین میکشد و در همین حال نیروی گریز از مرکز که بر هر جسم در حرکت در مسیر منحنی وارد میشود، ان را به طرف بالا میکشد. در مدار، این دو نیرو یکدیگر را خنثی میکنند و به همین علت ماهواره ارتفاعش را در هر لحظه حفظ میکند. این حالت شرایط بی وزنی نامیده میشود که به راستی ممکن است موجب اشتباه شود، چون ماهواره هنوز دارای جرم است اما وزنش به دلیل اثر نیروی گریز از مرکز خنثی شده است.نوشته شده توسط :پوریا جعفری طاهری
1389/08/20-15:57
نظرات() 

http://canadianopharmacy.com/
1398/05/10 15:29

Thanks. I enjoy this!
canadian pharmacy uk delivery drugstore online india pharmacy drugs for sale usa pharmacy onesource aarp recommended canadian pharmacies canadian pharmaceuticals reviews Canadian Pharmacy USA canada online pharmacies for men drugs for sale
http://landbrigwe.strikingly.com/
1398/04/2 19:21

You said it nicely..
tadalafil 10 mg we like it cialis price cheap cialis acquisto online cialis click now cialis from canada we recommend cheapest cialis pastillas cialis y alcoho 40 mg cialis what if i take cialis prices dose size of cialis
Cialis 20 mg
1398/04/2 04:27

You've made your stand very clearly.!
deutschland cialis online acquistare cialis internet cialis daily cialis 5mg weblink price cialis only now cialis for sale in us cialis bula click now buy cialis brand we recommend cialis info cialis rckenschmerzen
Cialis generic
1398/04/1 11:36

Thanks! Numerous material!

low dose cialis blood pressure cialis generico postepay how much does a cialis cost walgreens price for cialis india cialis 100mg cost canada discount drugs cialis tesco price cialis canada discount drugs cialis cialis online deutschland cialis online
Cialis canada
1398/03/31 19:42

Superb info, Thanks.
bulk cialis acquistare cialis internet click now buy cialis brand cialis 200 dollar savings card cialis dose 30mg cipla cialis online cialis price in bangalore buy cialis cipla cialis online look here cialis cheap canada
Buy cialis
1398/03/31 03:56

You actually expressed it adequately.
tesco price cialis cialis online nederland cialis kaufen bankberweisung non 5 mg cialis generici tadalafil 10 mg cialis sale online tadalafil 20 mg buy cialis online nz generic cialis in vietnam cialis pills in singapore
Cialis 20 mg
1398/03/30 07:38

Regards, Plenty of stuff.

comprar cialis 10 espa241a enter site 20 mg cialis cost buy cialis sample pack where to buy cialis in ontario generic cialis tadalafil sublingual cialis online cialis prezzo al pubblico warnings for cialis cialis 5 mg scheda tecnica low cost cialis 20mg
Online cialis
1398/03/29 16:53

Amazing data, Thank you!
click here cialis daily uk cialis tablets australia order a sample of cialis overnight cialis tadalafil buy online cialis 5mg preis cialis 20mg schweiz low dose cialis blood pressure cialis generico in farmacia generic low dose cialis are there generic cialis
http://abhunse.strikingly.com/
1398/03/29 00:38

Thanks. I enjoy this!
buy cialis online cheapest cialis pills in singapore cialis reviews cialis para que sirve cialis official site are there generic cialis achat cialis en suisse cialis cipla best buy comprar cialis navarr acheter cialis meilleur pri
http://epcoasa.strikingly.com/
1398/03/28 01:50

Amazing plenty of wonderful information.
only best offers 100mg cialis cheap cialis no prescription cialis cheap cialis rezeptfrei sterreich cialis manufacturer coupon cialis generico milano cialis prezzo in linea basso cialis generic availability link for you cialis price cialis for daily use
http://inasen.strikingly.com/
1398/03/26 21:21

You suggested it exceptionally well!
how do cialis pills work cialis lowest price buy generic cialis cialis para que sirve cialis without a doctor's prescription we use it cialis online store how to purchase cialis on line cialis 10mg prix pharmaci cialis generic availability bulk cialis
http://kaubreathin.strikingly.com/
1398/03/26 06:46

Whoa quite a lot of wonderful information.
we recommend cialis best buy acheter du cialis a geneve cialis pills price each ou acheter du cialis pas cher cialis pills price each cialis super acti prezzo cialis a buon mercato cialis 20mg cialis generique 5 mg cialis coupon
http://abhunse.strikingly.com/
1398/03/25 02:43

You actually revealed that really well.
american pharmacy cialis we recommend cialis info only here cialis pills cialis 50 mg soft tab generic cialis review uk wow cialis tadalafil 100mg cialis 20 mg best price buy cialis online nz cialis lowest price cialis canadian drugs
http://viamuugo.strikingly.com/
1398/03/23 22:14

Seriously a lot of helpful info!
how much does a cialis cost tadalafil 5mg cialis en 24 hora cialis cuantos mg hay cialis usa cost cialis 10 doctissimo acheter cialis meilleur pri cialis price in bangalore cialis 20mg prix en pharmacie we use it 50 mg cialis dose
http://siwiga.strikingly.com/
1398/03/23 08:55

You explained it perfectly!
we use it cialis online store price cialis wal mart pharmacy cialis with 2 days delivery cialis online cialis herbs estudios de cialis genricos sublingual cialis online cialis 10mg prix pharmaci cialis online deutschland no prescription cialis cheap
http://cialisvie.com/
1398/03/20 15:54

This is nicely put. .
tadalafil 5mg generic cialis 20mg uk cialis para que sirve prix cialis once a da only now cialis for sale in us cipla cialis online cialis generika link for you cialis price cialis diario compra wow look it cialis mexico
cialisvie.com
1398/03/19 09:57

Terrific facts. Regards.
buy cialis uk no prescription costo in farmacia cialis brand cialis nl sublingual cialis online buy name brand cialis on line cialis generico cialis for sale in europa no prescription cialis cheap cialis uk next day chinese cialis 50 mg
http://cialisvie.com/
1398/03/18 04:46

Reliable content. Cheers.
cialis cuantos mg hay canada discount drugs cialis acheter cialis kamagra cialis rezeptfrei generic low dose cialis cialis pills price each generic for cialis cialis coupon cialis para que sirve cialis 200 dollar savings card
erectile dysfunction impotence treatments
1398/02/6 14:59
erectile aid pump http://viagralim.us erectile aid pump !
It's not my first time to go to see this web site, i am browsing this web site dailly and obtain fastidious facts from here all the time.
http://canadianpharmacyes.com/
1398/01/23 19:38

Factor certainly utilized!.
canadian prescriptions online serc 24 mg cialis from canada drugstore online india canadian pharmaceuticals stocks drugs for sale in mexico canadianpharmacyusa24h canadian pharmacy king online canadian discount pharmacies canadian pharmaceuticals nafta canadian pharmaceuticals nafta
http://canadianorderpharmacy.com/
1398/01/22 06:03

Regards, Very good information.
canadian rx canadian discount pharmacies in canada canadian pharmaceuticals nafta drugs for sale in mexico canadianpharmacyusa24h is it legal safe canadian online pharmacies canadian pharmacy canada pharmacies online prescriptions aarp recommended canadian online pharmacies canadian pharmacy king
Generic cialis
1397/09/16 06:27

Nicely put. Many thanks.
cialis 5 mg schweiz only now cialis for sale in us buying brand cialis online safe site to buy cialis online prezzo di cialis in bulgaria cialis patentablauf in deutschland buy name brand cialis on line generic cialis only now cialis for sale in us click here take cialis
Online cialis
1397/09/14 15:07

Thanks! Very good stuff!
we recommend cheapest cialis india cialis 100mg cost cialis per paypa achat cialis en suisse precios cialis peru low cost cialis 20mg cialis savings card cialis professional from usa generic cialis in vietnam we use it cialis online store
Online cialis
1397/09/14 03:19

Good content. With thanks.
how to purchase cialis on line cialis kaufen wo cialis billig cialis generico postepay estudios de cialis genricos tarif cialis france cialis cuantos mg hay canadian drugs generic cialis cialis 5mg prix cialis 10mg prix pharmaci
buy generic cialis online
1397/09/13 16:14

Good info. Thanks a lot!
cialis sale online cialis uk cialis for sale click now cialis from canada acheter cialis kamagra acheter du cialis a geneve link for you cialis price the best choice cialis woman achat cialis en suisse cialis 20 mg cut in half
Buy generic cialis
1397/09/13 04:52

Wow all kinds of great information!
cialis canadian drugs cialis tablets cialis prezzo in linea basso click here take cialis precios cialis peru cialis generico lilly cialis daily dose generic tadalafil 20mg acheter cialis meilleur pri only best offers 100mg cialis
Cialis generic
1397/09/12 16:46

Nicely put. Regards.
cialis 5mg cialis en mexico precio cialis ahumada when can i take another cialis cialis 5 mg funziona price cialis wal mart pharmacy venta cialis en espaa generic cialis pro we like it cialis soft gel cialis lowest price
buy cialis no rx
1397/09/12 04:36

You've made the point.
cialis side effects click now buy cialis brand free generic cialis cialis online deutschland brand cialis nl online prescriptions cialis cialis tablets cialis sale online cialis per paypa cialis kamagra levitra
buy cialis online us pharmacy
1397/09/11 16:09

Thank you, Loads of posts!

cialis generico in farmacia i recommend cialis generico only now cialis 20 mg import cialis we like it cialis soft gel cialis mit grapefruitsaft where do you buy cialis cialis cuantos mg hay tesco price cialis cialis vs viagra
buy generic cialis online
1397/09/11 04:14

Amazing material. Thanks a lot.
generic cialis pro il cialis quanto costa acquistare cialis internet recommended site cialis kanada cialis generic availability acheter cialis kamagra cialis online holland 40 mg cialis what if i take cipla cialis online cialis 5mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30