تبلیغات
شگفتی های جهان - شگفتی های جهان و اسرار کائنات
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

شگفتی های جهان و اسرار کائنات

بادبان های نوری برای سفر به ستاره ها

باد که بر هر چه بوزد میتواند حرکتش دهد، نور نیز بر هر چه بتابد حرکتش میدهد. این نیرو ناشی از فشار فوتون های نور است که بر هر جسمی که ان را جذب یا بازتاب کند وارد میشود. اما این فشار انقدر ناچیز است که به سختی اجسام را به حدی حرکت میدهد که برای چشم ما قابل تشخیص باشد. اما اگر میزان نور کافی و تابشش دائم و بادبان های نوری به حد کافی بزرگ باشد و زمان کافی در اختیار داشته باشیم، فضاپیمایی که به بادبان نوری مجهز باشد میتواند به سرعتی چنان بالا برسد که سفرهای میان ستاره ای را ممکن میسازد. افزون بر این، با استفاده از بادبان نوری، فضاپیما میتواند بایستد، چند صباحی را دور ستاره پرسه بزند و دوباره به زمین بازگردد و همۀ اینها در مدت زمان عمر ساکنان فضا پیما رخ میدهد.

در اصل، لیزرهای قدرتمند میتوانند به دور ستاره عطارد در مداری بگردند و با استفاده از نور نور فراوان خورشید – به دلیل نزدیکی شان به خورشید – نوز لیزر متصلی را با نیروی اتصالی در حد و اندازه های تِراوات تولید کنند. این پرتوها، سپس جمع میشوند و به شکل یک پرتو واحد به سوی یک عدسی قطعه قطعه در میان مدارهای زحل و اورانوس فرستاده میشود. قطر این عدسی چند صد کیلومتر خواهد بود و از حلقه هایی به ضخامت یک میکرون پر از فیلم پلاستیکی و یک درمیان حلقه های مشابه اما خالی، تشکیل میشود. از انجایی که طول موج این عدسی با طول موج پرتو لیزر یکی است. میتواند پرتو لیزر را تا فاصله ای بیش از 40 سال نوری بفرستد، بدون اینکه نور پراکنده و ضعیف شود.

بادبان نوری از یک فیلم الومینیومی دایره ای تقریباً خمیده با قطر عدسی تشکیل شده که بر روی یک ساختار پشتیبان که از مرکز به بار اصلی متصل است، کشیده میشود. این سیستم بسته به قدرت لیزر، قطر عدسی و جرم کلی بار به اضافه فضاپیمای بادبانی، میتواند ظرف مدت چند سال به سرعتی در حدود نصف سرعت نور برسد و فاصله تا نزدیک ترین همسایۀ ستاره ای مان، الفا قنطورس – یعنی 4 سال نوری – را در عرض 10 تا 15 سال طی کند.

در فاصله نیم سال نوری تا ستاره هدف، زمان ان است که سرعت فضاپیما کم شود. برای این کار، حدود 1.3 از بخش مرکزی بادبان که بادبان قرار ملاقات نام دارد، جدا میشود و به سوی عقب کشیده میشود و 180 درجه میچرخد تا رو به بادبان نوری قرار بگیرد که حالا شبیه حلقه شده است. حالا پرتو نور لیزری که از عدسی میرسد از بادبان حلقه ای به بادبان قرار ملاقات بازتاب میشود و موجب کاهش سرعت و سپس توقف سیستم در نزدیکی ستاره هدف میشود.

پس از گذشت چند سال که ساکنان فضاپیما، داده های لازم را جمع اوری و بررسی کردند، زمانی که وقت بازگشت به خانه فرا برسد، دوباره 1.3 بخش مرکزی بادبان قرار ملاقات جدا میشود و به سوی جلو کشیده میشود تا نور لیزر بازتابیده شده از بخش حلقه مانند باقی مانده از بادبان قرار ملاقات را جمع اوری کند و به فضاپیما به سوی منظومه شمسی شتاب دهد. وقتی فضاپیما حدود 20 سال بعد به منظومه شمسی برسد، به کمک اخرین پرتو لیزر متوقف میشود. به این ترتیب، ساکنان فضا پیما 50 سال را دور از خانه پسری کرده اند، اما از عمرشان 45 سال گذشته است، چرا که بیشتر مسیر را با سرعت 50 درصد سرعت نور طی کرده اند و بنابر نظریه نسبیت انیشتین، زمان برایشان کُند گذشته است. با اینکه شرح اجزای ابتدایی چنین فضاپیمایی که در بالا انجام شد، بسیار شبیه داستان های علمی – تخیلی است، اما حقیقت این است که هیچ فیزیک جدیدی در ان استفاده نشده است. انچه برای ساخت انها نیاز است، فقط بر اوردی به حدی کافی بزرگ از قابلیت های فناوری امروزمان و البته پول، و همیشه پول است.

به گفته دکتر رابرت فوروارد، دانشمند سیستم های پیشرفته پیشران در ازمایشگاه جی-پی-ال:

امکان دارد که تا 20 الی 50 سال اینده، انقلاب صنعتی جدیدی رخ دهد که پس از ان روبوت ها همه کارها را به دست بگیرند و فقط هزینه های عمده مانند انرژی و مواد مصرفی باقی میمانند. مخصوصاً برای ساخت چنین ساختارهای ساده ای همچون جمع کننده های ذرات خورشیدی و عدسی های حلقوی قطعه قطعه، روبوت ها قطعاً مناسب ترند.

کرمچاله و ماشین های زمان

مثل سیاهچاله، کرمچاله نیز یک اکتشاف ریاضی است که در واقع تکینه گی پیش بینی شده از حل معادلات انیشتین است. اما، بر خلاف ساهچاله که وجودش به کمک داده های نجومی حاصل از رصدهای تلسکوپ هابل از هستۀ کهکشان های عظیم اشکار شده است، هیچ شواهدی از وجود کرمچاله ها هنوز بدست نیامده است. بنابر این کرمچاله هنوز جرمی در نظریه هاست که به گفته دکتر کیپ اس تورن؛ فیزیکدان نظریه پرداز که صاحب نظر در مسئله سیاهچاله ها و کرمچاله هاست و کتاب مشهور "سیاهچاله و انحراف زمان" را نوست است: ((… در لحظاتی از زمان خلق میشوند، در مدت کوتاهی باز و سپس فشرده و ناپدید میشوند و کل طول عمرشان از خلقت تا فشردگی انقدر کوتاه است که هیچ انسانی، تابش یا سیگنالی از هیچ نوعی هرگز نمیتواند درون ان، از یک دهان تا دهان دیگرش سفر کند. هر چیزی که این سفر را امتحان کند، در لحظه فشرده شدن گیر میافتد و نابود میشود))

یک کرمچاله دو ورودی به نام دهان دارد که هر کدام محصول تکینه گی اند و در نقاط متفاوتی از فضای خمیده ظاهر میشوند. وقتی هر کدامشان در ابر فضا – فضای خارج از مرزهای شناخته شدۀ کائنات – پیش میروند و یکدیگر را میابند و منهدم میکنند و طی فرایندی به کمک تونلی در ابر فضا به هم متصل میشوند. براساس انحنای فضا، طول این تونل باید فقط یک کیلومتر باشد و وقتی ما در بخشی از فضا وارد یک دهان شویم و از دهان دیگر خارج شده و خود را در نقطه دیگری از کائنات میابیم. چون بر اساس نظریه نسبیت انیشتین، فضا – زمان انحنا دارد، مسیر عادی میان هر دو نقطه ای از فضا در کائنات که دو دهان کرمچاله انجا باز شده است، ممکن است چندین و چندین سال نوری باشد. بنابراین، از نظر نظری،اگر بتوانیم کرمچاله ای را در ابر فضا باز کنیم و ان را به مدت زمان مشخصی باز نگه داریم، میتوانیم بدون گذر زمان به ستاره های داخل کهکشان و فراتر از ان سفر کنیم.

برای به تصویر کشیدن این چشم بندی، تصور کنید که کائنات ما به شکلی دوبعدی است که در فاصله ای به طول 9 سال نوری- از اینجا تا ستاره شباهنگ – حدود 180 درجه خمیده شده است. واضح است که ما نمیتوانیم خمیدگی فضا را درک کنیم، همانطور که وقتی روی زمین راه میرویم، کرویتش را حس نمیکنیم.

برای اینکه در فضای متعارف کائنات به سوی ستاره شباهنگ سفر کنیم، با هر وسیله ای و با نصف سرعت نور، 18 سال طول میکشد. اما، اگر میتوانستیم در ابر فضا یک کرمچاله باز کنیم که یک دهانش نزدیک زمین و دهان دیگرش نزدیک شباهنگ باشد، میتوانستیم مسافت سفر طولانی مان را به مسیر یک کیلومتر درون کرمچاله کاهش دهیم و در عرض چند ثانیه به انجا برسیم.

بنابراین، اگر کرمچاله ها وجود داشته باشند و اگر بتوانیم کرمچاله ای را در ابر فضا باز کنیم و اگر بتوانیم راهی پیدا کنیم که ان را به مدت زمان مشخصی باز نگه داریم، میتوانیم بدون گذر زمان به ستاره های داخل کهکشان و فراتر از ان سفر کنیم – پس همینطور که میبینیم، مسافرت در فضا توسط یک کرمچاله فرضیه بسیار "اگری" است. وانگهی، این نوع مسافرت یعنی که ما حتی پیش از پرتو نور به مقصد میرسیم. بنابراین، وقتی به انجا برسیم، نوری را میبینیم که متعلق به 9 سال پیش زمین است. پس یک کرمچاله میتواند ماشین زمان یا معبری به سوی گذشته نیز باشد.

اسرار هیچ چیز

ایا تا به حال به صورت جدی درباره اینکه "هیچ چیز" دقیقا چیست فکر کرده اید؟ وقتی درباره "هیچ چیز" فکر میکنید، در ذهن و تصورتان چه میبینید؟ اگر "هرچیزی" به ذهن شما برسد، دیگر "هیچ چیز" نیست، چون باید چیزی باشد که ذهن شما را اشغال کند و مغزتان ان را به تصویر بکشد. به بیان دیگر، فقط حرف زدن و فکر کردن درباره "هیچ چیز" سبب خلق شدن چیزی میشود که با "هیچ چیز" مغایر است. ماهیت "هیچ چیز" اثار عمیق و ژرفی بر علوم فیزیک و اخرت شناسی دارد و بسیار با ماهیت زنجیره فضا – زمان و ساختار کائنات نزدیکی دارد.

اگر بگوییم که "هیچ چیز"، خلأ بدون ویژگی است که ان را فضای خالی مینامیم، پس چطور فضای خالی یا "هیچ چیز" ناگهان به فضا که چیزی همچون یک ستاره در ان وجود دارد، تبدیل میشود؟ تنها راه حل این معما نیازمند این است که فاصله و زمان زنجیره هایی قابل تقسیم متوالی باشند، یعنی بتوانیم هر واحدی از فاصله و زمان مثلاً یک سانتی متر و یک ثانیه را بگیریم و به طور متوالی انها را نصف کنیم تا به "هیچ چیز" برسیم.

اگر کمی عمقی تر در این الزامات کندوکاو کنید، درمیابید که چقدر غیرطبیعی و نابهنجار است. ممکن است در نگاه اول به نظر برسد که فرایند تقسیم کردن تا بینهایت برای یک چیز، پس از تعداد نامحدودی تقسیمات، به "هیچ چیز" ختم میشود؛ که به خودی خود تصویری مبهوت کننده است.

اما، با بررسی دقیق تر در میابیم که فرایند تقسیم کردن، چه بی کران و چه کران دار، هرگز به نقطه "هیچ" نمیرسد. چون ما کار را با "چیزی" شروع کردیم و نصف هر "چیزی" همیشه "چیزی" است و هرگز هیچ چیز نیست؛ حتی پس از بی نهایت بار تقسیم کردن. نتیجه واضح این است که فضا و زمان تا بی نهایت قابل تقسیم نیستند، یعنی انها کوانتیزه شده اند. این یعنی که باید مقداری زمان برای فاصله وجود داشته باشد و همه زمانها و فاصله ها در کائنات ضرایبی از این دو مقدارند.

حالا پرسش اصلی این است، این دو مقدار چقدر هستند؟

چرا و چطوری ماهواره ها در مدار می مانند

فرض کنید که در تراس طبقه اول یک برج ایستاده اید که با سطح خیابان 4.9 متر فاصله دارید. اگر شما سکه ای در دست داشته باشید و ان را به ارامی رها کنید، سکه تحت تأثیر گرانش زمین سقوط میکند و شتابی معادل 9.8 متر در ثانیه بر ان وارد میکند. به این حرکت، سقوط ازاد میگویند و زمان لازم برای سکه تا مسیر عمودی را طی کند و درست زیر تراس با زمین برخورد کند یک ثانیه است.

حالا یک سکه دیگر بردارید و به جای رها کردن در مسیر عمودی، ان را با سرعت افقی معادل یک متر در ثانیه پرتاب کنید. این سکه هم درست یک ثانیه بعد با زمین برخورد میکند، اما مسیری منحنی را طی کرده و در جایی یک متر جلوتر از محل سکه اول به زمین میخورد. این به این دلیل است که هنوز گرانش سکه را با همان شتاب قبلی به سمت پایین میکشد و سکه پس از یک ثانیه با زمین برخورد کند. اما در این زمان سکه مجبور است یک متر را هم در مسیر افقی طی کند، چون سرعت اولیه افقی معادل یک متر در ثانیه داشته است.

حالا به طبقه چهارم میرویم که فاصله ان تا زمین خیابان 4.9 × 4 متر است و دوباره به سادگی سکه را رها میکنیم. براساس معادله اول زمان لازم برای سکه تا رسیدن به زمین، 2 ثانیه است. و اگر سکه ای را با سرعت افقی 2 متر بر ثانیه پرتاب کنیم، براساس معادله دوم، فاصله افقی که در مدت 2 ثانیه طی میکند معادل 4 متر خواهد بود و باز هم مسیری منحنی را طی میکند. بنابراین روشن است که هر چه ما در طبقات عمودی بالاتر رویم و سکه را در مسیر افقی و با سرعت اولیه بیشتر و بیشتری پرتاب کنیم، انحنای مسیری که سکه طی میکند و همچنین زمان و فاصله افقی بیشتر و بیشتر میشود.

حال اگر به طبقه ای برویم که فاصله عمودی تراسش تا زمین 160 کیلومتر باشد و سکه را دست کم با سرعت افقی 78 کیلومتر بر ثانیه پرتاب کنیم، انحنای مسیر سکه برابر با انحنای سطح زمین میشود و بنابراین هر چه سکه سقوط میکند، انحنای سطح زمین هم به همان اندازه سقوط میکند. پس سکه هرگز به سطح زمین نمیرسد و همیشه در حالت یکسان سقوط ازاد باقی میماند و در مسیری بیضوی به دور زمین میگردد. اگر سرعت اولیه محاسبه و عمل گردد، مسیر حرکت سکه دایره میشود که در واقع بیضی ای است که اندازه محور بزرگ و کوچکش با هم برابر است.

این چنین است که ماهواره هایی که به ارتفاع 160 کیلومتر از سطح زمین یا بالاتر فرستاده میشوند و سرعت افقی شان 78 کیلومتر در ثانیه یا بیشتر است در مدار ماندگار میشوند. کمی عجیب به نظر میرسد که ماهواره ای بدون این که چیزی ان را هُل دهد همیشه به حرکت خود ادامه دهد، اما در واقع گرانش منبع نیروی ان حرکت است.

یک روش دیگر برخورد با این قضیه این است که بدانیم در مدار، گرانش ماهواره را به سوی مرکز زمین میکشد و در همین حال نیروی گریز از مرکز که بر هر جسم در حرکت در مسیر منحنی وارد میشود، ان را به طرف بالا میکشد. در مدار، این دو نیرو یکدیگر را خنثی میکنند و به همین علت ماهواره ارتفاعش را در هر لحظه حفظ میکند. این حالت شرایط بی وزنی نامیده میشود که به راستی ممکن است موجب اشتباه شود، چون ماهواره هنوز دارای جرم است اما وزنش به دلیل اثر نیروی گریز از مرکز خنثی شده است.نوشته شده توسط :پوریا جعفری طاهری
1389/08/20-14:57
نظرات() 

Generic cialis
1397/09/16 06:27

Nicely put. Many thanks.
cialis 5 mg schweiz only now cialis for sale in us buying brand cialis online safe site to buy cialis online prezzo di cialis in bulgaria cialis patentablauf in deutschland buy name brand cialis on line generic cialis only now cialis for sale in us click here take cialis
Online cialis
1397/09/14 15:07

Thanks! Very good stuff!
we recommend cheapest cialis india cialis 100mg cost cialis per paypa achat cialis en suisse precios cialis peru low cost cialis 20mg cialis savings card cialis professional from usa generic cialis in vietnam we use it cialis online store
Online cialis
1397/09/14 03:19

Good content. With thanks.
how to purchase cialis on line cialis kaufen wo cialis billig cialis generico postepay estudios de cialis genricos tarif cialis france cialis cuantos mg hay canadian drugs generic cialis cialis 5mg prix cialis 10mg prix pharmaci
buy generic cialis online
1397/09/13 16:14

Good info. Thanks a lot!
cialis sale online cialis uk cialis for sale click now cialis from canada acheter cialis kamagra acheter du cialis a geneve link for you cialis price the best choice cialis woman achat cialis en suisse cialis 20 mg cut in half
Buy generic cialis
1397/09/13 04:52

Wow all kinds of great information!
cialis canadian drugs cialis tablets cialis prezzo in linea basso click here take cialis precios cialis peru cialis generico lilly cialis daily dose generic tadalafil 20mg acheter cialis meilleur pri only best offers 100mg cialis
Cialis generic
1397/09/12 16:46

Nicely put. Regards.
cialis 5mg cialis en mexico precio cialis ahumada when can i take another cialis cialis 5 mg funziona price cialis wal mart pharmacy venta cialis en espaa generic cialis pro we like it cialis soft gel cialis lowest price
buy cialis no rx
1397/09/12 04:36

You've made the point.
cialis side effects click now buy cialis brand free generic cialis cialis online deutschland brand cialis nl online prescriptions cialis cialis tablets cialis sale online cialis per paypa cialis kamagra levitra
buy cialis online us pharmacy
1397/09/11 16:09

Thank you, Loads of posts!

cialis generico in farmacia i recommend cialis generico only now cialis 20 mg import cialis we like it cialis soft gel cialis mit grapefruitsaft where do you buy cialis cialis cuantos mg hay tesco price cialis cialis vs viagra
buy generic cialis online
1397/09/11 04:14

Amazing material. Thanks a lot.
generic cialis pro il cialis quanto costa acquistare cialis internet recommended site cialis kanada cialis generic availability acheter cialis kamagra cialis online holland 40 mg cialis what if i take cipla cialis online cialis 5mg
cialis
1397/09/10 16:46

Wow many of beneficial advice.
tadalafil 20mg only now cialis 20 mg cialis generico cialis 10mg prix pharmaci price cialis wal mart pharmacy cialis daily new zealand buying cialis on internet only now cialis for sale in us interactions for cialis buying cialis in colombia
Cialis canada
1397/09/10 03:50

This is nicely said! !
cialis generisches kanada order cialis from india the best choice cialis woman preis cialis 20mg schweiz cialis en 24 hora generic cialis 20mg uk 5 mg cialis coupon printable cialis australia org cialis online napol buying cialis on internet
buy cheap cialis in canada
1397/09/9 16:34

Whoa plenty of fantastic material.
cialis alternative cialis qualitat cialis pills precios de cialis generico cialis pills in singapore online cialis cialis pills in singapore generic cialis at walmart cialis para que sirve cialis ahumada
Cialis prices
1397/09/9 04:48

Well voiced genuinely! !
rx cialis para comprar buying cialis overnight cialis 5mg prix cialis cost click here cialis daily uk cialis dosage amounts 200 cialis coupon miglior cialis generico cialis daily new zealand cialis sale online
Generic cialis
1397/09/8 17:26

Helpful content. Thanks!
acheter du cialis a geneve tadalafil 10 mg 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis tadalafil online brand cialis nl cialis rezeptfrei overnight cialis tadalafil canadian cialis order generic cialis online bulk cialis
buy cialis
1397/09/8 05:33

Whoa all kinds of amazing data.
generic for cialis cialis tablets australia cialis sicuro in linea online prescriptions cialis cialis for sale south africa cialis canada cialis 20 mg cut in half costo in farmacia cialis price cialis best viagra vs cialis vs levitra
Cialis canada
1397/09/7 16:50

Excellent info. With thanks!
canadian discount cialis wow look it cialis mexico cialis generico postepay preis cialis 20mg schweiz try it no rx cialis cialis price thailand cialis online cialis tadalafil online comprar cialis navarr acheter du cialis a geneve
buy cialis delhi
1397/09/7 04:58

Terrific posts, Kudos.
we use it 50 mg cialis dose cialis prices cialis side effects dangers cialis uk cialis generique 5 mg cialis online cialis 5mg prix cialis lowest price price cialis best cialis purchasing
levitra
1397/07/20 06:45

Superb advice. Cheers!
cheap 20mg levitra generic levitra buy levitra online levitra without a doctor prescription levitra online buy generic levitra buy levitra 10mg levitra without a doctor prescription buy 10 mg levitra levitra 20 mg bayer prezzo
Buy cialis
1397/07/10 17:56

Whoa plenty of superb facts.
canada discount drugs cialis cialis sicuro in linea achat cialis en europe purchase once a day cialis buy cheap cialis in uk cialis y deporte warnings for cialis achat cialis en suisse cialis tablets prices for cialis 50mg
buy cialis pills online
1397/07/8 11:36

Cheers. I like it.
cialis bula cialis authentique suisse link for you cialis price cialis alternative cialis ahumada cialis lowest price achat cialis en suisse comprar cialis 10 espa241a buying cialis overnight cialis prices
canadian online pharmacies
1397/07/1 00:43

Amazing tons of superb advice.
canada online pharmacies medication canadian pharmaceuticals for usa sales canadian pharmaceuticals for usa sales aarp recommended canadian online pharmacies most reliable canadian pharmacies northwest pharmacies mail order canada drugs online canada online pharmacy pharmacy drugs for sale deep web
http://viagrayosale.com/
1397/06/27 22:07

Wow lots of great material!
cialis coupons cialis for sale south africa recommended site cialis kanada does cialis cause gout price cialis per pill prescription doctor cialis buy original cialis precios de cialis generico cialis wir preise generic cialis in vietnam
cialisbuys.com
1397/06/15 13:30

Really all kinds of great knowledge!
cialis 20 mg best price achat cialis en suisse cialis vs viagra tesco price cialis click now cialis from canada cialis daily reviews the best site cialis tablets cialis lilly tadalafi cialis herbs online prescriptions cialis
http://buycialisonli.com/
1397/06/13 08:49

Beneficial posts. Kudos.
buy viagra on line buy viagra mexico rx sildenafil age to buy viagra buy viagra online forum online pharmacy usa buy viagra cvs buy female viagra online viagra cheap uk viagra alternative
http://babecolate.com/
1397/06/12 07:18

You actually stated this fantastically.
cialis online nederland cialis free trial only best offers cialis use cialis cost cialis in sconto canada discount drugs cialis rx cialis para comprar where to buy cialis in ontario cialis manufacturer coupon generic cialis at walmart
http://cialisbuys.com/
1397/06/11 16:27

Fantastic information. Regards!
cialis cost cialis dosage recommendations acquisto online cialis prices on cialis 10 mg import cialis cost of cialis cvs prices on cialis 10 mg venta de cialis canada where to buy cialis in ontario cialis side effects
http://babecolate.com/how-many-people-buy-generic-cialis-online.html
1397/05/22 21:21

Really tons of terrific facts.
cialis 20mg preis cf cialis 100mg suppliers buy cialis online cheapest cialis with 2 days delivery cialis pills in singapore rx cialis para comprar buy generic cialis import cialis cialis taglich cialis kamagra levitra
Online cialis
1397/03/7 08:10

Appreciate it. Numerous posts.

comprar cialis 10 espa241a generic cialis only best offers 100mg cialis compare prices cialis uk the best choice cialis woman buy cialis cialis 5mg cialis sans ordonnance cialis qualitat cialis 20 mg
Tallet 86
1397/02/26 21:33
Hi to all, because I am in fact eager of reading this webpage's
post to be updated regularly. It includes fastidious information.
Buy cialis
1397/02/7 23:01

Cheers. Awesome stuff.
cialis generico lilly how much does a cialis cost can i take cialis and ecstasy achat cialis en europe cialis tadalafil cialis daily only now cialis 20 mg prezzo cialis a buon mercato cialis official site legalidad de comprar cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30