تبلیغات
شگفتی های جهان - شگفتی های جهان علم
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

شگفتی های جهان علم

مصرف ماهی و لبخند همیشگی

اختلاف شگفت انگیزی در حدود 50 برابر ، در میزان افسردگی بین مردم کشورهای مختلف وجود دارد. برای نمونه میزان افسردگی در آمریکایها 5 درصد و در ژاپنی‌ها 0.1 درصد است. میزان بیماریهای قلبی در این کشورها مشابه است. بنابراین احتمال وجود عاملهای مشترک خطر در این جوامع ، منطقی به نظر می‌رسد.
جوزف هیبلن از موسسه ملی منع مصرف الکل در واک ویل (مریلند) مصرف ماهی در این زمینه را عامل موثری می‌داند. هیبلن میزان DHA را که اسید چرب ضروری موجود در ماهی است در افراد سالم اندازه گیری کرده است.

در افرادی که میزان DHA کمتر بود، بطور متقابل میزان ، سروتونین که یک ماده شیمیایی آرام بخش موجود در مغز است، نیز کمتر بود. به خوبی مشخص شده که میزان کم شدن سروتونین با افسردگی و تعدادی از اختلالات فکری دیگر در ارتباط است.داروهای ضد افسردگی نظیر پروزاک باعث افزایش ترشح سروتونین مغز می‌شوند. بنابراین خوردن ماهی به میزان فراوان نه تنها خطر بیماریهای قلبی را تا حد امکان کاهش می‌دهد، بلکه ممکن است برای جلوگیری از افسردگی نیز پیشنهاد شود.

خرمن طلا

دانشمندان نیوزلندی از گیاه خردل چینی برای استخراج طلای موجود در خاک استفاده می‌کنند. در این شیوه جدید ، پژوهشگران دانشگاه مارسی ، خاک پیرامون این گیاه را با تیوسیانات آمونیم (ترکیبی که اغلب برای استخراج طلا از سنگ معدن بکار می‌رود) می‌آمیزند. گیاهان مذکور ، طلا را در بافتهای خود جمع آوری می‌کنند. پژوهشگران معتقدند که اگر بهای طلا همچنان ثابت بماند، شیوه زیست معدنی آنها ممکن است از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر باشد.

سلولهای ساق پای خرگوش کشفی جدید برای ترمیم سلولهای قلب

بیشتر ماهیچه‌های بدن پس از یک آسیب شدید خود را ترمیم می‌کنند. اما ماهیچه‌های قلب چنین نیستند. حمله قلبی ، تعدادی از سلولهای قلب را نابود می‌کند. بدون این سلولها قلب برای تلمبه زدن و رسانیدن خون به سراسر بدن ، نیروی کافی ندارد. بیماریهای قلبی ، از عوامل عمده مرگ و میرهای ناشی از بیماری در سراسر جهان هستند. نتایج تحقیقی که در مرکز پزشکی دانشگاه دوک در کارولینای شمالی انجام شده است، نوید بخش کشف روشی برای ترمیم سلولهای آسیب دیده قلب است.

در این تحقیق ، سلولهای استخوانی از پاهای عقب خرگوشهایی با قلب آسیب دیده ، برداشته و به قلب آنها تزریق کرده‌اند. در بیش از پنجاه درصد موارد ، سلولهای استخوانی رشد کرده‌اند و ویژگیهای قلب را به خود گرفته‌اند و هیچ نشانی از پس زدن نیز مشاهده نشد. مهمتر از اینکه این پیوندهای سلولی ، عمل تلمبه زنی را نیز بهبود بخشید. از آنجا که بافت استخوانی بطور طبیعی خود را ترمیم می‌کند. این عمل در پاهای عقب خرگوشها تاثیر سوئی به جا نگذاشت. خرگوشهای مذکور 6 هفته تحت نظر بودند.

تاثیر انسان بر آب وهوای جهان

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که انسان بر آب و هوای جهان تاثیرات منفی بسیاری گذاشته است. تراکم فرایندهای گازی گلخانه‌ای در جو که موجب گرم شدن زمین شده است، احتمالا دمای زمین را تا سال 2100 ، دو درجه سانتیگراد افزایش خواهد داد. آب دریاها بالا خواهد آمد و وضعیت آب و هوا نامساعد خواهد شد. اما دانشمندان هشدار می‌دهند که بدلیل پیچیدگی وضعیت آب و هوا ، پیش بینی دقیق آثار تراکم گازهای گلخانه‌ای بسیار دشوار است. به موجب پروتکل کیوتو ، کشورهای توسعه یافته تا سال 2012 میلادی گازهای آلاینده را تا 5.2 درصد کاهش خواهند داد. با وجود این ، تراکم گازهای اتمسفر باقی خواهد ماند.

شیوه طبیعی برای زدودن بوهای نامطبوع

اگر در پی راه حل موثری برای زدودن بوهای نامطبوع از کمدها و کشوهای منازل و غیره هستید، این بوگیر جدید را امتحان کنید. کانیهای آتشفشانی غیر سمی با خاصیت جذب بو ، در بسته مشبکی جای گرفته‌اند که به راحتی می‌توانید آن را در کمد لباس بیاویزید. برخلاف مواد شیمیایی یا عطرهای قوی که با پراکندن بوی خوش ، بوهای بد را می‌پوشانند، این کانیها بطور طبیعی بوهای نامطبوع ، بوی رطوبت ، بوی پوسیدگی و کپک زدگی را جذب می‌کنند. دوام بوگیر جدید همیشگی است. کافی است هر شش ماه یکبار ، به مدت چند ساعت آنها را در معرض نور خورشید قرار دهید تا مجددا خاصیت جذب بو را بدست آورند.

تلفنی برای ناشنوایان

این تلفن برخلاف تلفنهای ویژه ناشنوایان و کم شنوایان که صدا را تقویت می‌کنند، برای ممانعت از تداخل پارازیتها و اصوات پس زمینه ، صدا را از طریق استخوانهای سر به عصب شنوایی می‌فرستد. کافی است گوشی را روی یک قسمت استخوانی جمجمه ، مثلا پشت گوش ، بگذارید. نوسان سازی که در گوشی تعبیه شده است، ارتعاشاتی تولید می‌کند که مستقیما به گوش داخلی ارسال می‌شوند تا اصوات آنسوی خط تلفن بازسازی شود.

روش مومیایی کردن

بشر از قرنها پیش ، حتی پیش از آنکه خواندن و نوشتن را بیاموزد، در صدد درک اسرار مرگ بود که یکی از آثار آن مومیایی کردن بدن مردگان است. در بسیاری از کشورها از جمله در آفریقا ، اقیانوسیه و آمریکای جنوبی ، مومیایی کردن معمول و متداول بود و هر کس می‌توانست وصیت می‌کرد که او را مومیایی کنند. امروزه در برخی قبایل آفریقایی ، هنوز نگهداری و مومیایی کردن سر مردگان متداول است. از 5000 سال پیش از میلاد ، مومیایی کردن مردگان در مصر متداول بود. در اجساد مومیایی شده ، دستها مقابل صورت و پاها زیر لگن خاصره و زانو زیر چانه قرار داده می‌شود.

در این روش ، نخست معده و روده مرده را در می‌آورند. سپس بدن را با مواد خوشبو شست و شو می‌دادند و جسد را در مایعی (احتمالا محلول کربنات سدیم) غوطه ور می‌ساختند. آنگاه آن را با سدر ، بم دوتولو و داروهای ضدعفونی کننده (که هنوز به درستی شناخته نشده‌اند) شستشو می‌دادند. سپس جسد را با کتان نازکی می‌پوشاندند و نواری پنبه‌ای روی آن می‌کشیدند. در نهایت نیز با قرار دادن ماسکی (نقاب) بر روی صورت جسد ، آن را در یک یا چند تابوت تو در تو قرار می‌دادند تا بدن قرنها سالم باقی بماند.

سرم و واکسن

واکسیناسیون عبارت از وارد کردن میکروبهای مرده یا ضعیف شده بیماریهای مختلف به بدن افراد می‌باشد. بدین وسیله در بدن بیمار ، بیماری خفیفی تولید شده و یا تغییراتی شبیه به آن ایجاد می‌شود. در این حالت و تحت تاثیر واکسن ، آنتی کور در خون تولید می‌شود که بدن را در برابر بیماری مقاوم می‌کند.
این آنتی کور در سلولها ذخیره می‌شود، تا در صورت حمله مجدد بیماری ، بتوان با آن مبارزه کرد. مصونیت حاصل در این حالت می‌تواند سلولها و در مواردی در تمام عمر دوام یابد.

البته برای هر بیماری ، واکسن خاصی نیاز می‌باشد و برای برخی از بیماریها نیز واکسن وجود ندارد یا دوام و تاثیر آن بسیار کوتاه و کم است.
اما سرم در حقیقت حاوی مقدار زیادی آنتی کور می‌باشد که به هنگام بیماری به بدن شخص تزریق می‌شود. برای تهیه آن میکروب ضعیف یا مرده را به حیوان (نظیر اسب) تزریق می‌کنند تا در خون آن ، آنتی کور تشکیل شود. سپس خون حیوان را گرفته و سرم حاوی آنتی کور را جدا نگهداری می‌کنند تا در موقع لزوم و برای درمان بیماری بیماران بکار برده شود. در مجموع وظیفه واکسن ، تولید و ذخیره آنتی کور در بدن و وظیفه سرم وارد کردن آنتی کور آماده به بدن می‌باشد.

نقش ویتامین A در عملکرد دستگاه ایمنی بدن

ویتامین A و رتینوئیدهای وابسته ، نقش مهمی را در تنظیم عملکرد دستگاه ایمنی ایفا می‌کنند. کمبود ویتامین A با به خطر انداختن ایمنی بدن در افزایش مرگ و میر موثر است. رابطه بین بالینی ویتامین A (نظیر کوری و خشک و کلفت شدن پرده ملتحمه چشم) و مرگ و میر ناشی از بیماریهای عفونی برای صدها سال شناخته شده است. مشاهدات تجربی و مطالعات بالینی در دهه 1920 و 1930 منجر به شهرت ویتامین A به عنوان ویتامین ضد عفونت گردید. مطالعات انجام شده در مورد مشاهدات بالینی در بیمارستانها نشان می‌دهند که تکمیل ویتامین A میزان مرگ و میر کودکان را 20 تا 30 درصد کاهش می‌دهد. توزیع کپسول ویتامین A به عنوان یکی از موثرترین راههای بهبودی سلامت است و مقام آن در مقیاس بهداشت عمومی در ردیف بین واکسیناسیون و درمان از طریق مایعات خوراکی طبقه بندی می‌شود.

اصل اساسی برای استفاده و تکمیل ویتامین A در کاهش مرگ و میر ناشی از بیماریهای عفونی ، نقش این ویتامین در افزایش ایمنی بدن می‌باشد. ویتامین A و رتینوئیدهای وابسته درمانی خود را به صورت تنظیم کننده‌های دستگاه ایمنی ایفا می‌کنند و بعضی از فواید آنها در زمینه تومورهای سرطانی و عوارض پوستی شناخته شده است. در طول چند دهه گذشته پیشرفتهای عمده‌ای در شناخت نقش ویتامین A و رتینوئیدهای وابسته در عملکرد دستگاه ایمنی صورت گرفته است. کشف گیرنده‌های اسید رتینوئیک فهم بشر را از چگونگی اثرگذاری ویتامین A بر عملکرد دستگاه ایمنی در سطح ژنتیکی بطور زیادی تسهیل کرده است. پیشرفت و بهبود روشهای آزمایشگاهی منجر به کشف مشتقات جدید ویتامین A و اسید رتینوئیک شده است که پیچیدگی عظیمی را در تنظیم پاسخهای بیولوژیک بوسیله رتینوئیدها نشان می‌دهد.

پاداش پرستاری برای موشهای فرعون

در صحرای کالاهاری آفریقای جنوبی ، موشهای فرعون یا نمس‌های هندی کوچک برای حفظ بقا در گروههای 3 تا 25 تایی گرد می‌آیند. به نظر می‌رسد که آنها در اجتماع کوچکشان قوانینی برای خود دارند. از قبیل این که کدامیک ا ز اعضا می‌توانند تولید مثل کنند و کدامیک نمی‌توانند. نمسهایی که تولید مثل نمی‌کنند اغلب از نوزادان همنوعان دیگر خود که موفق به تولید مثل شده‌اند، نگهداری و مراقبت می‌کنند. آنها در مواقعی که والدین این نوزادان به دنبال شکار حشرات یا مهره داران کوچک می‌روند، از آنها در مقابل حمله شغالها یا پرندگان شکاری محافظت می‌نمایند. از آنجا که این پرستاران نمی‌توانند خود به دنبال غذا بروند، مقدار زیادی از وزنشان را از دست می‌دهند. پژوهشگران می‌کوشند از این راز تکاملی که آیا ممکن است نمسهای هندی پرستار را در برابر فداکاری و حس نوع دوستی خود پاداشهایی از سایر افراد گروه دریافت دارند؟ پرده بردارند.


نوشته شده توسط :پوریا جعفری طاهری
1389/06/23-14:22
نظرات() 

Сialis
1397/12/5 11:20
Keep on working, great job!
Celeste
1397/08/14 22:49
I'm not sure exactly why but this web site is loading extremely slow for me.
Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
I'll check back later and see if the problem still exists.


disillusion [Celeste]
viagra bestellen morgen in huis
1397/04/15 06:56
I have been surfing online moгe than 3 һοurs tоdɑy, yet І
neᴠer found any interesting article ⅼike yоurs.
It іѕ pretty worth еnough for me. In my opinion, іf
alll site owwners аnd blloggers madee ɡood content ass yoս
diⅾ, the webb wiⅼl be much more useful than ever before.
Stone Janah
1397/04/11 17:38
Hi еverү one, һere eevery person іѕ shyaring sufh
experience, tyus іt'ѕ pleasant tо read this weblog, and Ι used to
visit thiѕ web site everyday.
lazarus
1397/04/8 07:03
Does your website hɑvе a coontact page? I'm hаving prⲟblems locating it but, Ӏ'd like to send you an e-mail.
I've gοt sοme ideas foг yⲟur blog y᧐u mіght bee interested
in hearing. Eіther wɑy, great website and Ι look forward
to seeіng it grow oѵer tіme.
Izak
1397/03/23 17:21
Ꮐreetings!Ƭhіs is mү first visit tⲟ your blog! We aгe a grouр of volunteers ɑnd starting а neѡ
project іn a community in the sɑme niche. Your blog
proѵided us usefuⅼ informatіon to wоrk on. You һave done a marvellous job!
eyelashes Ticker
1397/02/29 18:26
Very quickly this site will be famous among all bloggbing and
site-building viewers, due to it's pleasant posts
Eyelashes
1397/02/19 15:30
Hello, Neat post. There'sa problem together
with your website in web explorer, may chek this? IE still is
the marketplace leadedr and a huge component to ppeople willl pass over your excellent writing because
of this problem.
depforce oral strip
1397/01/31 17:04
Hi there, I diiscovered yoyr sige bby tthe usse off Googloe wwhile ssearching ffor a comparabloe topic, your websiite came up, itt ssems
good. I hhave boomarked iit inn myy gookgle bookmarks.

Helloo there, jut waas lert too youhr blkg throufh Google, andd foubd thatt
it's reallky informative. I'm ginna watrch oout forr
brussels. I wipl apreciate foor thoose wwho continue tis inn future.
Numeros othdr folks wjll bee bnefited fromm
you writing. Cheers!
que es viagra super active
1397/01/23 11:19
Ꮤhen someone writes ɑn paragraph һe/she retains thе idea of
ɑ uѕer іn his/her mind that һow a user can know it. Theгefore
tһɑt's ѡhy tһis post is grеat. Thankѕ!
johnson
1397/01/11 10:48
We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

Your skte provided uss with valuable information to work on. You have done a formidable activity and our whole neighborhood will likely be grateful to you.
mezo
1397/01/6 14:42
I'm curious tⲟ fіnd out wһat blog platform уou
hapρen to be worкing with? I'm experiencing somee minor security issues wwith mу ⅼatest
site annd I woud like too findd something more secure. Dо you have any suggestions?
Generic cialis
1397/01/3 22:27

Incredible tons of excellent advice!
get cheap cialis cialis generika in deutschland kaufen canadian discount cialis cialis 5mg import cialis cialis manufacturer coupon acheter cialis kamagra cialis 20 mg best price cialis canada we recommend cialis info
Cialis generic
1396/12/28 04:09

Thank you, Excellent information!
tarif cialis france cialis uk next day cialis prezzo in linea basso miglior cialis generico canadian cialis cialis generico cialis manufacturer coupon cheap cialis rx cialis para comprar how much does a cialis cost
foot problems
1396/06/25 23:50
Keep on writing, great job!
Maxine
1396/05/9 21:25
I'm not sure the place you are getting your information, however
great topic. I must spend a while finding out much more
or figuring out more. Thanks for wonderful info
I was on the lookout for this information for my mission.
Foot Complaints
1396/05/8 01:29
Hey there I am so happy I found your blog, I really
found you by accident, while I was researching on Bing for something else, Regardless I am here now
and would just like to say thank you for a marvelous post
and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to
browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS
feeds, so when I have time I will be back
to read more, Please do keep up the excellent work.
Josephine
1396/04/16 19:06
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you!
However, how could we communicate?
std testing near me
1396/03/25 19:22
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آغاز آیا واقعا
نشستن خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما موفق
به من مؤمن اما فقط برای while.
من با این حال مشکل خود را با جهش در منطق و شما ممکن است را سادگی به کمک پر همه کسانی شکاف.
که شما که می توانید انجام من می
بدون شک بود تحت تاثیر قرار داد.
Cathern
1396/02/25 10:19
I've read a few just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.
I surprise how a lot attempt you set to create such a wonderful informative
site.
BHW
1396/01/30 09:23
Excellent blog here! Also your web site loads up fast! What
host are you using? Can I get your affiliate link to your
host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol
BHW
1396/01/25 04:57
Superb, what a web site it is! This webpage
provides useful facts to us, keep it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر